Technika o historii trwającej ponad 2000 lat, została szeroko rozpowszechniona w całej Azji Wschodniej i Południowo-Wschodniej. Gua 刮 czyli “skrobać, zadrapać, podrapać” i Sha 痧 czyli “nagła choroba” lub ogólnie „formy chorobowe”. Guasha jest jednym z elementów Tradycyjnej Medycyny Chińskiej (TCM). Terapia polega na delikatym pocieraniu skóry odpowiednim narzędziem przy użyciu naturalnych olejków aż do uzyskania wybroczyn, zwanych właśnie Sha. To te wybroczyny świadczą o zapoczątkowaniu procesu zdrowienia.

Wypróbuj Guasha na Własnej Skórze

Mechanizm Działania i Zastosowanie

Terapia ta działa zasadniczo na trzy podstawowe sposoby. Po pierwsze, niweluje zastoje Qi (Chi) i rozprasza stagnację Krwi usprawniając ich przepływ w ciele. Dzięki temu Guasha ma zastosowanie w leczeniu bólu, który z punktu widzenia Tradycyjnej Medycyny Chińskiej zwykle jest spowodowany różnego rodzaju zastojami. Z tego samego powodu jest również wykorzystywane w kosmetyce, gdyż poprawa krążenia Krwi i Qi (Chi) pomaga w regeneracji skóry i spowalnia procesy starzenia. Po drugie, wykonując Guasha pobudza się punkty na meridianach, czyli kanałach przepływu Qi (Chi). Wyjaśnia to, dlaczego skrobanie jednego obszaru ciała może złagodzić dyskomfort odczuwalny zupełnie gdzie indziej. Dlatego wykorzystuje się Guasha we wspomaganiu leczenia przeróżnych chorób przewlekłych.

Przeziębienie

Usuwając patogeny środowiskowe (Zimno, Wilgoć, itp.) ułatwia się organizmowi szybki powrót do zdrowia.

Choroby Przewlekłe

Guasha jest pomocna w przypadku przewlekłych schorzeń w których występuje stagnacja: bezsenność, problemy z trawieniem, itp.

Bóle Mięśniowe

Niwelując lokalne blokady Qi (Chi) i Krwi, usuwa się przyczynę dolegliwości i zmniejsza odczuwany dyskomfort.

Kosmetyka

Usprawniony przepływ Qi i Krwi pomaga w regeneracji skóry, spowalnia procesy starzenia, redukuje zmarszczki, zmiany skórne, cellulitis i rozstępy.

Inne Bóle

Mogą to być na przykład migreny, bóle menstruacyjne, niektóre bóle zębów, fibromialgia, zapalenie stawów, itp.

Profilaktyka Zdrowia

Regularne wykonywanie zabiegów wzdłuż meridianów działa profilaktycznie i równoważąco zapobiegając pojawianiu się dolegliwości.

Po trzecie, poprzez działanie na „strefach skórnych” Guasha pomaga pozbyć się z ciała czynników środowiskowych, takich jak Zimno, Wiatr, Suchość, Gorąc czy Wilgoć. W rozumieniu Tradycyjnej Medycyny Chińskiej, te zewnętrzne patogeny mogą przechodzić przez skórę i przenikać w głąb ciała, wpływając na równowagę zdrowotną całego organizmu. Im dalej dany patogen przeniknie przez warstwowy system meridianów, tym większych problemów przysporzy naszemu zdrowiu. Związek między skórą, meridianami i narządami wewnętrznymi jest integralnym wyjaśnieniem tego, jak dzięki oddziaływaniu na obszar skóry można wywierać silny efekt terapeutyczny na miejsca położone znacznie głębiej. Dlatego Guasha jest z powodzeniem wykorzystywane w leczeniu różnego rodzaju przeziębień oraz w profilaktyce zdrowia, gdyż chorobę można wykryć i „wypędzić” na bardzo wczesnym etapie, zanim wywoła silne spustoszenie wewnątrz organizmu.

Wybroczyny - Masaż czy Tortura?

Czerwone miejsca, które powstają w czasie wykonywania Guasha, to tak zwane wybroczyny. Jest to naturalna i pożądana reakcja organizmu na ten zabieg. Tak naprawdę są to małe czerwone plamki, które często skupiają się razem i wyglądają jak jedna spójna całość. Po chińsku nazywają się Sha (痧) i uważane są za objaw pozytywnej zmiany w wewnętrznych procesach organizmu oraz uwalniania się przez skórę niepożądanych patogenów. W rzeczywistości Guasha jest dość przyjemne i można wykonywać je również u dzieci. Powstał nawet film The Treatment (2001) opowiadający historię chińskiej rodziny w USA, którą posądzono o znęcanie się nad dzieckiem. Wszystko zakończyło się pomyślnie, gdy okazało się, że spektakularne ślady na plecach malucha są rezultatem zabiegu leczniczego. Zatem wybroczyny Guasha nie są urazem, a tym bardziej oznaką maltretowania. W praktyce znikają zaskakująco szybko – ok. 80% w ciągu pierwszych 2 dni. Guasha jest bardzo skuteczną terapią manualną, która wspiera samoleczenie organizmu, choć warto pamiętać, że powstanie wybroczyn na skórze nie jest warunkiem koniecznym aby metoda była skuteczna.

Różnorodność Kształtów i Materiałów

Rodzaje Używanych Narzędzi

Narzędzia do Guasha występują w rozmaitych kształtach, ponieważ mają szeroki wachlarz zastosowań – od ucha, aż do stopy. Najczęściej wykonane są ze zwierzęcych kości, bambusa lub kamieni naturalnych. My stosujemy narzędzia wegańskie, czyli pochodzenia niezwierzęcego. Mamy wtedy pewność, że przy ich tworzeniu nie ucierpiało żadne z naszych przyjaciół Zwierząt. W końcu chodzi nie tylko o nasze zdrowie, ale także o zdrowie i dobro całej planety.

Z Kości

A dokładniej z bawolego rogu, który przed użyciem poddaje się pieczołowitej obróbce technicznej.

Z Kamienia

Wykorzystuje się rozmaite kamienie naturalne, najczęściej kwarc i uwielbiany przez Chińczyków jadeit.

Z Drewna

… lub, równie uwielbianego w Chinach, bambusa. Rzadko używane, ze względów higienicznych.

Guasha to znacznie więcej niż tylko pocieranie płaskim przedmiotem po skórze. Podczas zabiegu trzeba uwzględnić rodzaj narzędzia, tarcie, postawę ciała, siłę nacisku, technikę i kierunek pociągnięć oraz mnóstwo innych czynników, które mają wpływ na uzyskane rezultaty. Ta starodawna technika ma bardzo długą historię i jest powszechnie stosowana w całej Azji Wschodniej i Południowo Wschodniej ze względu na swoją skuteczność i szeroki wachlarz zastosowań terapeutycznych.

Czy zabieg Guasha jest bezpieczny?
Czy są jakieś przeciwwskazania?
Czy Guasha można stosować u kobiet w ciąży i karmiących piersią?
Czy można wykonywać Guasha dzieciom i osobom starszym?
Czy Guasha boli?
Ile czasu trwa jedna wizyta?
Jak częste są zabiegi?
Kiedy zauważę pierwsze efekty?
Ile czasu trwa cała terapia?