Technika o historii trwającej ponad 2000 lat, została szeroko rozpowszechniona w całej Azji Wschodniej i Południowo-Wschodniej. Gua 刮 czyli “skrobać, zadrapać, podrapać” i Sha 痧 czyli “nagła choroba” lub ogólnie „formy chorobowe”. Guasha jest jednym z elementów Tradycyjnej Medycyny Chińskiej (TCM). Terapia polega na delikatym pocieraniu skóry odpowiednim narzędziem przy użyciu naturalnych olejków aż do uzyskania wybroczyn, zwanych właśnie Sha. To te wybroczyny świadczą o zapoczątkowaniu procesu zdrowienia.
Wypróbuj Guasha na Własnej Skórze
Mechanizm Działania i Zastosowanie
Terapia ta działa zasadniczo na trzy podstawowe sposoby. Po pierwsze, niweluje zastoje Qi (Chi) i rozprasza stagnację Krwi usprawniając ich przepływ w ciele. Dzięki temu Guasha ma zastosowanie w leczeniu bólu, który z punktu widzenia Tradycyjnej Medycyny Chińskiej zwykle jest spowodowany różnego rodzaju zastojami. Z tego samego powodu jest również wykorzystywane w kosmetyce, gdyż poprawa krążenia Krwi i Qi (Chi) pomaga w regeneracji skóry i spowalnia procesy starzenia. Po drugie, wykonując Guasha pobudza się punkty na meridianach, czyli kanałach przepływu Qi (Chi). Wyjaśnia to, dlaczego skrobanie jednego obszaru ciała może złagodzić dyskomfort odczuwalny zupełnie gdzie indziej. Dlatego wykorzystuje się Guasha we wspomaganiu leczenia przeróżnych chorób przewlekłych.
Przeziębienie
Usuwając patogeny środowiskowe (Zimno, Wilgoć, itp.) ułatwia się organizmowi szybki powrót do zdrowia.
Choroby Przewlekłe
Guasha jest pomocna w przypadku przewlekłych schorzeń w których występuje stagnacja: bezsenność, problemy z trawieniem, itp.
Bóle Mięśniowe
Niwelując lokalne blokady Qi (Chi) i Krwi, usuwa się przyczynę dolegliwości i zmniejsza odczuwany dyskomfort.
Kosmetyka
Usprawniony przepływ Qi i Krwi pomaga w regeneracji skóry, spowalnia procesy starzenia, redukuje zmarszczki, zmiany skórne, cellulitis i rozstępy.
Inne Bóle
Mogą to być na przykład migreny, bóle menstruacyjne, niektóre bóle zębów, fibromialgia, zapalenie stawów, itp.
Profilaktyka Zdrowia
Regularne wykonywanie zabiegów wzdłuż meridianów działa profilaktycznie i równoważąco zapobiegając pojawianiu się dolegliwości.
Po trzecie, poprzez działanie na „strefach skórnych” Guasha pomaga pozbyć się z ciała czynników środowiskowych, takich jak Zimno, Wiatr, Suchość, Gorąc czy Wilgoć. W rozumieniu Tradycyjnej Medycyny Chińskiej, te zewnętrzne patogeny mogą przechodzić przez skórę i przenikać w głąb ciała, wpływając na równowagę zdrowotną całego organizmu. Im dalej dany patogen przeniknie przez warstwowy system meridianów, tym większych problemów przysporzy naszemu zdrowiu. Związek między skórą, meridianami i narządami wewnętrznymi jest integralnym wyjaśnieniem tego, jak dzięki oddziaływaniu na obszar skóry można wywierać silny efekt terapeutyczny na miejsca położone znacznie głębiej. Dlatego Guasha jest z powodzeniem wykorzystywane w leczeniu różnego rodzaju przeziębień oraz w profilaktyce zdrowia, gdyż chorobę można wykryć i „wypędzić” na bardzo wczesnym etapie, zanim wywoła silne spustoszenie wewnątrz organizmu.
Wybroczyny - Masaż czy Tortura?
Czerwone miejsca, które powstają w czasie wykonywania Guasha, to tak zwane wybroczyny. Jest to naturalna i pożądana reakcja organizmu na ten zabieg. Tak naprawdę są to małe czerwone plamki, które często skupiają się razem i wyglądają jak jedna spójna całość. Po chińsku nazywają się Sha (痧) i uważane są za objaw pozytywnej zmiany w wewnętrznych procesach organizmu oraz uwalniania się przez skórę niepożądanych patogenów. W rzeczywistości Guasha jest dość przyjemne i można wykonywać je również u dzieci. Powstał nawet film The Treatment (2001) opowiadający historię chińskiej rodziny w USA, którą posądzono o znęcanie się nad dzieckiem. Wszystko zakończyło się pomyślnie, gdy okazało się, że spektakularne ślady na plecach malucha są rezultatem zabiegu leczniczego. Zatem wybroczyny Guasha nie są urazem, a tym bardziej oznaką maltretowania. W praktyce znikają zaskakująco szybko – ok. 80% w ciągu pierwszych 2 dni. Guasha jest bardzo skuteczną terapią manualną, która wspiera samoleczenie organizmu, choć warto pamiętać, że powstanie wybroczyn na skórze nie jest warunkiem koniecznym aby metoda była skuteczna.
Różnorodność Kształtów i Materiałów
Rodzaje Używanych Narzędzi
Narzędzia do Guasha występują w rozmaitych kształtach, ponieważ mają szeroki wachlarz zastosowań – od ucha, aż do stopy. Najczęściej wykonane są ze zwierzęcych kości, bambusa lub kamieni naturalnych. My stosujemy narzędzia wegańskie, czyli pochodzenia niezwierzęcego. Mamy wtedy pewność, że przy ich tworzeniu nie ucierpiało żadne z naszych przyjaciół Zwierząt. W końcu chodzi nie tylko o nasze zdrowie, ale także o zdrowie i dobro całej planety.
Z Kości
A dokładniej z bawolego rogu, który przed użyciem poddaje się pieczołowitej obróbce technicznej.
Z Kamienia
Wykorzystuje się rozmaite kamienie naturalne, najczęściej kwarc i uwielbiany przez Chińczyków jadeit.
Z Drewna
… lub, równie uwielbianego w Chinach, bambusa. Rzadko używane, ze względów higienicznych.
Guasha to znacznie więcej niż tylko pocieranie płaskim przedmiotem po skórze. Podczas zabiegu trzeba uwzględnić rodzaj narzędzia, tarcie, postawę ciała, siłę nacisku, technikę i kierunek pociągnięć oraz mnóstwo innych czynników, które mają wpływ na uzyskane rezultaty. Ta starodawna technika ma bardzo długą historię i jest powszechnie stosowana w całej Azji Wschodniej i Południowo Wschodniej ze względu na swoją skuteczność i szeroki wachlarz zastosowań terapeutycznych.
Czy zabieg Guasha jest bezpieczny?
Terapia jest w pełni bezpieczna, pod warunkiem oczywiście, że jest wykonywana przez kompetentną osobę.
- Guasha nie powoduje efektów ubocznych. Wybroczyny pojawiające się podczas zabiegu, są naturalną i pożądaną reakcją organizmu na zabieg i nie powinny niepokoić. Sporadycznie pod wybroczynami może powstać zwykły siniak. Aby temu zapobiec, należy poinformować podczas zabiegu, że odczuwany nacisk jest zbyt intensywny.
- Terapia nie wywołuje uzależnień od leków czy zabiegów.
- Jako metoda naturalna, Guasha jest nieinwazyjna. Zamiast wycinać dysfunkcyjne organy, skórę pociera się zaokrąglonym przedmiotem, a do zminimalizowania tarcia używa się naturalnych olejków.
- Zabieg jest przeprowadzany z utrzymaniem najwyższej czystości.
Czy są jakieś przeciwwskazania?
Tak, są. Ta metoda opiera się na pocieraniu skóry, dlatego jej struktura w miejscu wykonywania zabiegu musi być nienaruszona. Przeciwwskazaniem są więc świeże rany, słaba i cienka skóra, wszelkie uszkodzenia skóry, oraz ropne lub grzybicze zmiany skórne. Dodatkowo ważna jest odpowiednia krzepliwość krwi i sprawny układ krążenia. W związku z tym, zabiegu nie wykonuje się u osób z niewydolnością serca, żylakami, zaburzeniami krzepnięcia krwi, itp. Niewskazane jest również długotrwałe przyjmowanie polopiryny i leków przeciwzakrzepowych. Zabieg ten stosuje się z bardzo dużą ostrożnością podczas ciąży oraz w przypadkach niedożywienia, ogólnej nadwrażliwości czy silnego wycieńczenia organizmu długotrwałą chorobą.
Czy Guasha można stosować u kobiet w ciąży i karmiących piersią?
Nie ma żadnych przeciwwskazań w stosowaniu Guasha u kobiet karmiących piersią. W przypadku ciąży, choć nie jest to zabronione, to się tego unika. Jeżeli Guasha jest niezbędna, to przede wszystkim omija się rejony brzucha oraz lędźwi, a cały zabieg trwa krócej i wykonuje się go delikatniej.
Czy można wykonywać Guasha dzieciom i osobom starszym?
Tak, jak najbardziej. Choć nie ma ani górnego, ani dolnego limitu wieku, to w obu przypadkach zabieg wykonuje się trochę delikatniej. Jest to dobre szczególnie dla dzieci, które zwykle boją się igieł, a Guasha wykonane na plecach jest raczej przyjemne.
Czy Guasha boli?
Wbrew temu, co sugerują wybroczyny, to nie. Czerwone ślady znikają w zaskakująco szybkim tempie, zwykle całkowicie po około 2-4 dniach od wykonania zabiegu (ok. 80% już w pierwsze 2 dni). Sporadycznie zabieg może wydać się nieprzyjemny ze względu na konieczność silniejszego potarcia skóry, jednak stosowanie olejków minimalizuje te odczucia.
Ile czasu trwa jedna wizyta?
Pierwsza wizyta trwa najdłużej, ponieważ cały proces zaczyna się od dokładnego zdiagnozowania bieżącego stanu zdrowia oraz prześledzenia historii chorób. Na pierwszą wizytę należy przeznaczyć od 1 do 1.5 godziny. Każda następna wizyta będzie krótsza. Jeden zabieg Guasha trwa od 15 do 60 minut, w zależności od metody leczenia oraz rodzaju dolegliwości. Jeżeli Guasha jest łączona z innymi metodami, to wizyta naturalnie będzie dłuższa jak pojedynczy zabieg. Czas trwania odpowiednio dobiera specjalist(k)a, o czym poinformuje przed wykonaniem zabiegu.
Jak częste są zabiegi?
To kwestia bardzo indywidualna, uzależniona od rodzaju dolegliwości, jak i możliwości pacjenta czy pacjentki. U nas zabiegi Guasha zwykle wykonuje się raz w tygodniu, a w miarę poprawy stanu zdrowia coraz rzadziej. Warto wspomnieć, że w uzasadnionych przypadkach, łączenie różnych technik Tradycyjnej Medycyny Chińskiej (baniek, moksybucji, Tuiny itp.) obniża wymaganą częstotliwość wizyt. Harmonogram terapii zawsze ustala się w porozumieniu z pacjent(k)ami, aby jak najoptymalniej dopasować się do ich potrzeb.
Kiedy zauważę pierwsze efekty?
Zwykle efekty są odczuwalne już po pierwszym zabiegu. Najczęściej jest to delikatna, lecz zauważalna zmiana. Każdy organizm reaguje inaczej i sporadycznie zdarza się, że w trakcie trwania kuracji wystąpi pozorne nasilenie objawów. Ważne, aby pamiętać, że jest to przejściowe i tego rodzaju reakcja jest naturalnym elementem procesu zdrowienia (oczyszczania). Kluczowe jest żeby kontynuować terapię do pełnego wyzdrowienia.
Ile czasu trwa cała terapia?
Jest to kwestia niezwykle indywidualna. Czas trwania leczenia określa głównie rodzaj i stopień zaawansowania dolegliwości oraz gorliwość z jaką zastosujemy się do zaleceń zdrowotnych otrzymanych w gabinecie. Im dokładniej będziemy się do nich stosować, tym szybciej nastąpi poprawa. Generalnie, stany ostre niweluje się znacznie szybciej niż stany przewlekłe. Dlatego w nagłych przypadkach (np. przeziębienie) wystarczy jednorazowy zabieg, a w przypadku długoterminowych kuracji (np. kosmetyka) potrzebne będą regularne wizyty przez dłuższy czas. Podczas pierwszej wizyty terapeut(k)a poda przybliżony czas terapii oraz przewidywany plan leczenia.