To najbardziej znana i rozpowszechniona na Zachodzie gałąź Tradycyjnej Medycyny Chińskiej (TCM), której historia sięga początków jednej z najstarszych cywilizacji świata. Prekursor akupunktury w formie prymitywnych narzędzi pojawił się w epoce kamienia. Za to pierwsze wzmianki o akupunkturze, jaką znamy dzisiaj, ukazały się już 3 tysiące lat temu. Co więcej, najstarsze usystematyzowane podręczniki pochodzą sprzed prawie 2,500 lat. Jest to praktyka medyczna o bardzo długich korzeniach, która zachowała się tak długo ze względu na swoją skuteczność i nieinwazyjność.
Dowiedz Się Więcej
Rodzaje Akupunktury
Akupunktura jest bezpieczną i skuteczną metodą leczenia, która przez ostatnie 3 tysiące lat organicznie ewoluowała i wypraktykowała najróżniejsze metody kuracji. Ta dziedzina Tradycyjnej Chińskiej Medycyny dysponuje szerokim wachlarzem możliwości działania i posługuje się wieloma narzędziami, aby zabiegi wykazywały się jak najlepszą skutecznością.
Starochińska Tajemnica
Jak działa akupunktura?
Akupunktura opiera się an teorii meridianów, czyli dróg przepływu Qi (Chi) w organizmie. Ludzkie ciało postrzegane jest jako skomplikowany i rozległy system połączeń energetycznych, którego poprawne funkcjonowanie jest zależne od wielu czynników. Nakłuwając odpowiednio dobrane punkty na meridianach mamy możliwość wpływania na całe ciało i dzięki temu przywracać naturalny stan równowagi w organizmie. Ten zawiły i obszerny system oparty jest na dokładnym badaniu i szczegółowym diagnozowaniu stanu zdrowia. Udrażnia blokady i zastoje, uzupełnianiu niedobory i redukuje nadmiary w przepływie energii Qi (Chi) w meridianach. Ta metoda działa holistycznie, czyli leczy nie tylko ciało, ale także koi emocje, wycisza umysł i uspokaja duszę.
Bezpieczeństwo
Minimalne, lub zerowe skutki uboczne przyczyniają się do rozpowszechniania tej metody na całym świecie.
Skuteczność
Efektywność tej metody przesądziła o zachowaniu i praktykowaniu jej przez ostatnie 3 tysiące lat.
Nieinwazyjność
Zamiast wycinać dysfunkcyjne organy przywraca się naturalną równowagę energetyczną całego organizmu.
Co można leczyć akupunkturą?
Oto wybrane pozycje z listy chorób i dolegliwości opracowanej przez WHO dla których akupunktura była testowana w kontrolowanych badaniach klinicznych i wyniki potwierdziły jej skuteczność jako terapii.
- skutki uboczne radioterapii i/lub chemioterapii
- alergiczny nieżyt nosa (w tym katar sienny)
- kolka żółciowa, kolka nerkowa
- depresja (w tym nerwica depresyjna i depresja po udarze)
- czerwonka
- bolesne miesiączkowanie
- bóle głowy i migreny
- nadciśnienie pierwotne i niedociśnienie pierwotne
- leukopenia
- nudności i wymioty (w tym poranne mdłości)
- reumatoidalne zapalenie stawów
- rwa kulszowa
- udar mózgu
To dopiero początek bardzo długiego indeksu sporządzonego przez WHO, czyli Światową Organizację Zdrowia. Akupunktura to skuteczna metodą leczenia poparta przez 3 tysiące lat tradycji. Jest stosowana w skali światowej, zarówno jako główna, jak i wspomagająca terapia wielu chorób. Jej wartość polega na tym, że działa w niektórych schorzeniach, na które nie ma skutecznego leczenia w Medycynie Zachodniej. Całą listę chorób i zaburzeń w których badania kliniczne potwierdzają skuteczność akupunktury sporządzoną przez WHO można przeczytać tutaj.
Akupunktura a medycyna konwencjonalna?
Akupunktura może być stosowana zarówno jako główna, jak i wspomagająca terapia Medycyny Zachodniej. Obie te metody mogą być łączone i wzajemnie się uzupełniać. Dlatego podczas pierwszej wizyty należy drobiazgowo poinformować o wszystkich chorobach, przyjmowanych lekach, odbytych lub zaplanowanych zabiegach oraz stosowanych już terapiach konwencjonalnych. Jeżeli cały proces jest odpowiednio poprowadzony, to połączenie obu tradycji lekarskich będzie dużą korzyścią dla zdrowia pacjenta lub pacjentki.
Czy akupunktura jest bezpieczna?
Tak, jak najbardziej. Ogromną zaletą akupunktury jest przede wszystkim jej bezpieczeństwo.
- Do terapii akupunkturą używa się sterylnych jednorazowych igieł, które później są utylizowane. Dodatkowo, zabiegi są wykonywane z utrzymaniem najwyższej czystości.
- Terapia nie wywołuje uzależnień od leków czy zabiegów.
- Jako metoda naturalna, akupunktura jest nieinwazyjna. Zamiast wycinać dysfunkcyjne organy, w ciało wprowadza się igły grubości włosa.
- Akupunktura nie powoduje poważnych lub trwałych efektów ubocznych. Czasami po zabiegu odczuwa się senność, rozkojarzenie lub lekkie zawroty głowy, które dość szybko mijają. Sporadycznie w trakcie lub czasami też krótko po akupunkturze może pojawić się mała kropla krwi lub wystąpić miejscowy ból podczas nakłucia. W miejscu nakłuwanego punktu zdarzają się też drobne siniaki, które później samoistnie się wchłaniają. Wszystkie te sytuacje są naturalne i nie powinny niepokoić.
Uczucie mrowienia, drętwienia, rozpierania czy elektrycznego prądu oraz zaczerwienienie okolicy wprowadzenia igły są normalną reakcją ciała na akupunkturę i nie są efektami ubocznymi. Można powiedzieć, że są wręcz pożądane, choć nie u każdego muszą wystąpić. Pamiętajmy, że za skutecznością i bezpieczeństwem akupunktury przemawiają tysiące lat sprawdzonego praktykowania. Oczywiście akupunktura jest bezpieczna tylko i wyłącznie w kompetentnych i odpowiednio przeszkolonych rękach. Więcej na temat badań nad bezpieczeństwem akupunktury można przeczytać w linku poniżej.
Czy są jakieś przeciwwskazania?
Generalnie nie ma, ale są przypadki w których zalecana jest szczególna ostrożność. Są to zwłaszcza:
- ciąża lub miesiączka
- zmiany skórne, świeże rany lub blizny
- hemofilia lub przyjmowanie leków przeciwzakrzepowych
- problemy z układem krążenia
- ciężkie choroby przewlekłe
- choroby psychiczne
W przypadku wątpliwości należy szczegółowo omówić problem z osobą wykonującą zabieg.
Czy to jest wskazane dla kobiet w ciąży i karmiących piersią?
Nie ma żadnych przeciwwskazań w stosowaniu akupunktury u kobiet karmiących piersią. Czasami nawet jest to niezbędne, na przykład w celu pobudzenia lub zatrzymania laktacji. W przypadku ciąży bezwzględnie omija się rejony brzucha, lędźwi oraz kilka punktów akupunkturowych, które powinny być znane są każdej osobie zajmującej się akupunkturą. Dodatkowo zabieg wykonuje się znacznie delikatniej, z użyciem mniejszej ilości igieł.
Czy dzieci i osoby starsze mogą korzystać z akupunktury?
Tak, jak najbardziej. Teoretycznie nie ma ani górnego, ani dolnego limitu wieku. Regularne zabiegi mogą znacznie podnieść komfort życia osób starszych, więc jest to dla nich bardzo wskazane. Dzieci zwykle boją się igieł, więc najczęściej unika się stosowania akupunktury w ich przypadku. Dobiera się wtedy delikatniejsze terapie, takie jak moksybucja, Guasha, Tuina czy bezigłowa akupunktura ucha z użyciem nasion Vacarii.
Nie lubię igieł?
Należy pamiętać, że grubość igły akupunkturowej jest porównywalna z grubością włosa, a jej wprowadzenie zwykle jest ledwie wyczuwalne. Warto więc wypróbować taki zabieg, ponieważ może się okazać, że nie taki diabeł straszny, jak go malują. Dla osób, które cierpią na ajchmofobię, oraz dla wszystkich, dla których akupunktura jest zbyt radykalna, możemy zaproponować zamiennie zabiegi moksybucji lub akupunktury ucha z użyciem nasion Vaccarii.
Czy akupunktura boli?
Igły do akupunktury są cieniuteńkie. Ich grubość jest porównywalna do grubości włosa, a nakłuwanie zwykle jest ledwie wyczuwalne. Potem doznanie zmienia się w przyjemne relaksujące odczucie. Sporadycznie może wystąpić ból porównywalny z ukłuciem komara. Jeszcze rzadziej może wystąpić tępy ból lub rozpierające uczucie, ale objawy te są tylko chwilowe i zdecydowanie mniej nieprzyjemne niż zastrzyki medycyny konwencjonalnej.
Ile trwa jedna wizyta?
Pierwsza wizyta trwa najdłużej, ponieważ cały proces zaczyna się od dokładnego zdiagnozowania bieżącego stanu zdrowia oraz prześledzenia historii chorób. Na pierwszą wizytę należy przeznaczyć od 1 do 1.5 godziny. Każda następna wizyta będzie znacznie krótsza, z reguły od 30 do 50 minut. Czas wizyty determinuje rodzaj dolegliwości oraz metoda leczenia. Jeżeli akupunktura jest łączona z innymi metodami, to wizyta naturalnie będzie dłuższa jak pojedynczy zabieg.
Jak częste są zabiegi?
To kwestia bardzo indywidualna, uzależniona od rodzaju dolegliwości, jak i możliwości pacjenta czy pacjentki. W Chinach zwyczajowo zabiegi odbywają się co drugi dzień. W Polsce z reguły nie ma potrzeby aż tak częstych wizyt. Zaskakujące, ale… Chińczycy są narodem najbardziej odpornym na akupunkturę i dlatego potrzebują intensywniejszej terapii. U nas zabiegi akupunktury zwykle odbywają się 2 razy w tygodniu, a w miarę poprawy stanu zdrowia coraz rzadziej. Oczywiście, zdarzają się sytuacje, kiedy zabiegi wykonywane są kilka razy w tygodniu. Warto wspomnieć, że w uzasadnionych przypadkach, łączenie różnych technik Tradycyjnej Medycyny Chińskiej (baniek, moksybucji, Tuiny itp.) obniża wymaganą częstotliwość wizyt. Harmonogram terapii zawsze ustala się w porozumieniu z pacjent(k)ami, aby jak najoptymalniej dopasować się do ich potrzeb.
Kiedy zauważę pierwsze efekty?
Zwykle efekty są odczuwalne już po pierwszym zabiegu. Najczęściej jest to delikatna, lecz zauważalna zmiana. Każdy organizm reaguje inaczej i sporadycznie zdarza się, że w trakcie trwania kuracji wystąpi pozorne nasilenie objawów. Ważne, aby pamiętać, że jest to przejściowe i tego rodzaju reakcja jest naturalnym elementem procesu zdrowienia (oczyszczania). Kluczowe jest żeby kontynuować terapię do pełnego wyzdrowienia.
Ile czasu trwa cała terapia?
Jest to kwestia niezwykle indywidualna. Czas trwania leczenia określa głównie rodzaj i stopień zaawansowania dolegliwości oraz gorliwość z jaką zastosujemy się do zaleceń zdrowotnych otrzymanych w gabinecie. Im dokładniej będziemy się do nich stosować, tym szybciej nastąpi poprawa. Generalnie, stany ostre niweluje się znacznie szybciej niż stany przewlekłe. Podczas pierwszej wizyty terapeut(k)a poda przybliżony czas terapii oraz przewidywany plan leczenia.