TCM czyli
Tradycyjna Medycyna Chińska
Tradycyjna Chińska Medycyna, w skrócie TCM, to najstarsza zachowana metoda leczenia. Pierwsze narzędzia, prekursor akupunktury, pochodzą już z epoki kamienia, a 3,500 lat temu pojawiły się pierwsze wzmianki pisemne o aktywności medycznej w rejonie dzisiejszych Chin. Ta medycyna liczy sobie ponad 2,500 lat historii pisanej w formie podręczników, przynajmniej tych, które się zachowały. Medycyna Chińska ewoluowała przez tysiące lat i stanowi niezwykle wartościowe źródło informacji o człowieku, czynnikach chorobotwórczych oraz sposobach ich leczenia. Przetrwała tak długo właśnie ze względu na swoją skuteczność.
Jak każda inna medycyna naturalna, TCM to holistyczne podejście do ciała i zdrowia człowieka, który jest traktowany jako jeden spójny organizm. Lekarz medycyny chińskiej nie skupia się na „jednostce chorobowej”, ale na człowieku jako całości. I nie chodzi jedynie o ciało jako całość. Pod uwagę bierze się również integralność człowieka ze społeczeństwem i Naturą, a także jedność ciała, umysłu i emocji. Schorzenia różnych narządów nie są traktowane jako oddzielne choroby, ale raczej elementy ,,reakcji łańcuchowej”, w której jedna patologia jest następstwem drugiej. Przywrócenie równowagi całego organizmu, jest warunkiem koniecznym jego sprawnego funkcjonowania.
Kompleksowa diagnoza
Diagnoza według Tradycyjnej Medycyny Chińskiej jest bardzo drobiazgowa. Wywodzi się z filozofii taoistycznej i dociekliwej obserwacji natury, wzajemnych oddziaływań i harmonii pomiędzy człowiekiem i jego otoczeniem. Pomimo upływu lat jej metodologia nie uległa zmianom. Opiera się przede wszystkim na szczegółowym wywiadzie medycznym, badaniu pulsu, stanu języka oraz dokładniej obserwacji cery, oczu, paznokci, włosów, postawy, sposobu chodzenia, stylu mówienia, czy ilości zakładanych ubrań.
Indywidualne Podejście
Metody używane w Chińskiej Medycynie
Cechą charakterystyczną TCM jest „rozróżnienie syndromów”, czyli traktowanie każdej dolegliwości indywidualnie. Szuka się przyczyny choroby, a nie tylko leczy się jej objawy, a potem niweluje skutki uboczne podawanych leków, albo wycina źle funkcjonujące organy. Ciało to nie puzzle, które można dowolnie wycinać i wymieniać, ale integralna całość, którą należy szanować. Prawdziwa sztuka polega na zatrzymaniu choroby i niedopuszczeniu do stanu, w którym operacja faktycznie staje się koniecznością. Dlatego Tradycyjna Medycyna Chińska ma w swoim wachlarzu szereg metod, które należy umiejętnie dobrać aby jak najskuteczniej pomóc pacjentowi lub pacjentce. Najważniejsze zostały wymienione poniżej.
Jak to działa?
Teoria Tradycyjnej Medycyny Chińskiej opiera się na równowadze sił Yin i Yang oraz na prawidłowym przepływie Qi (Chi), czyli energii życiowej. Kiedy organizm traci naturalny balans, możliwe jest jego przywrócenie i tym samym odzyskanie zdrowia. Organizm stworzony jest do samoregeneracji, a celem Medycyny Chińskiej jest aktywowanie tego procesu. Choć współczesna technologia nie jest jeszcze rozwinięta na tyle aby dokładnie i w całości przebadać te siły, to pojawiają się badania, które podejmują ten temat i potwierdzają jego elementy. W roku 2019 WHO, czyli Światowa Organizacja Zdrowia, oficjalnie uznała Tradycyjną Medycynę Chińską za naukę. Reportaż o tym można obejrzeć tutaj. Generalnie, w ostatnich dekadach TCM powoli zdobywała uznanie WHO które zaczęło potwierdzać to jej skuteczność. Więcej na ten temat można przeczytać w języku angielskim tutaj
Czy to jest bezpieczne?
Ogromną zaletą Tradycyjnej Medycyny Chińskiej jest przede wszystkim jej bezpieczeństwo. Nie tylko dobra skuteczność i trwałość rezultatów, ale także nieinwazyjność i minimalne, lub absolutnie zerowe skutki uboczne przyczyniają się do rozpowszechniania tej metody na całym świecie. Dodatkowo, stosowane leczenie nie powoduje uzależnień od leków, czy zabiegów.
Medycyna konwencjonalna a Medycyna Chińska?
Większość osób, zadaje sobie naturalne pytanie, czy Tradycyjna Medycyna Chińska jest w sprzeczności z Medycyną Zachodnią. I tak, I nie. Choć ich filozofie są niemal przeciwstawne, to jednak w praktyce mogą być łączone i wzajemnie się uzupełniać. Dlatego podczas pierwszej wizyty należy szczegółowo poinformować o wszystkich chorobach, przyjmowanych lekach, odbytych lub zaplanowanych zabiegach konwencjonalnych oraz stosowanych już terapiach. Jeżeli cały proces jest odpowiednio poprowadzony, to obie medycyny mogą współdziałać i wzajemnie się uzupełniać.
Ile czasu trwa jedna wizyta?
Pierwsza wizyta trwa najdłużej, ponieważ cały proces zaczyna się od dokładnego zbadania obecnego stanu zdrowia oraz historii chorób. Na pierwszą wizytę należy przeznaczyć od 1 do 1.5 godziny. Każda następna wizyta będzie znacznie krótsza, z reguły od 30 do 50 minut.
Jak częste są zabiegi?
Jest to kwestia indywidualna, uzależniona zarówno od rodzaju dolegliwości jak i możliwości pacjenta. Najczęściej zabiegi odbywają się 2 razy w tygodniu, a w miarę poprawy stanu zdrowia umawia się je coraz rzadziej. Zdarzają się również sytuacje, w których na początku terapii zabiegi odbywają się kilka razy w tygodniu. Warto wspomnieć, że w przypadkach, kiedy jest to uzasadnione, łączenie różnych technik Tradycyjnej Medycyny Chińskiej (akupunktury, stawiania baniek, moksybucji, itp.) obniża potrzebną częstotliwość wizyt. Wszystkie decyzje odnośnie harmonogramu terapii podejmuje w porozumieniu z pacjent(k)ami, alby jak najlepiej dopasować się do ich potrzeb.
Kiedy zauważę pierwsze efekty?
Zwykle efekty są odczuwalne już po pierwszym zabiegu. Najczęściej jest to delikatna, lecz zauważalna zmiana. Każdy organizm reaguje inaczej i sporadycznie zdarza się, że podczas trwania kuracji wystąpi pozorne nasilenie objawów. Ważne, aby pamiętać, że jest to przejściowe i tego rodzaju reakcja jest naturalnym elementem procesu zdrowienia (oczyszczania). Kluczowe jest żeby kontynuować terapię do pełnego wyzdrowienia.
Ile czasu trwa cała terapia?
Jest to kwestia niezwykle indywidualna. Czas trwania leczenia określa głównie rodzaj i stopień zaawansowania dolegliwości oraz gorliwość z jaką zastosujemy się do zaleceń otrzymanych w gabinecie. Im dokładniej będziemy się do nich stosować, tym szybciej nastąpi poprawa. Generalnie, stany ostre niweluje się znacznie szybciej niż stany przewlekłe. Podczas pierwszej wizyty terapeut(k)a poda przybliżony czas terapii oraz przewidywany plan leczenia.
Czy są jakieś przeciwwskazania?
Generalnie nie ma, ale są przypadki w których zalecana jest szczególna ostrożność. Są to zwłaszcza:
- ciąża lub miesiączka
- zmiany skórne, świeże rany lub blizny
- hemofilia lub przyjmowanie leków przeciwzakrzepowych
- problemy z układem krążenia
- ciężkie choroby przewlekłe
- choroby psychiczne
W przypadku wątpliwości należy szczegółowo omówić problem z osobą wykonującą zabieg.
Czy dzieci i osoby starsze mogą korzystać z TCM?
Tak, jak najbardziej. Nie ma ani górnego, ani dolnego limitu wieku. Regularne zabiegi mogą znacznie podnieść komfort życia osób starszych, więc jest to dla nich bardzo wskazane. Dzieci zwykle boją się igieł, więc najczęściej unika się stosowania akupunktury w ich przypadku. Dobiera się wtedy delikatniejsze terapie, takie jak moksybucja, Guasha, Tuina czy bezigłowa akupunktura ucha z użyciem nasion Vacarii.
Chiński Sekret Zdrowia
Recepta na Długowieczność
Leczenie różnorodnych schorzeń i dolegliwości polega na przywracaniu naturalnej równowagi biologicznej. Tradycyjna Chińska Medycyna mocno wspomaga regenerację organizmu, a w efekcie odbudowę zdrowia. Uważa się, że organizm ma bardzo duże rezerwy do samoleczenia, więc poprawa różnych funkcji fizjologicznych bardzo mu to ułatwia. Nie chodzi jedynie o to żeby się wyleczyć, ale również o to aby ten stan zachować. Równowagę tę utrzymamy dbając o stan psychiczny i fizyczny oraz dobrą relację pomiędzy nami a otoczeniem. Oznacza to zbilansowaną dietę, pozytywne nastawienie, dążenie do spokoju, medytację, ćwiczenia fizyczno-energetyczne Qigong oraz dbanie o pozytywne relacje z drugim człowiekiem.
笑一笑十年少; 愁一愁白了头– Ten, kto się dużo śmieje, o dziesięć lat odmłodnieje; Ten, kto się się dużo martwi, szybko osiwieje. Chińskie przysłowie