TCM czyli
Tradycyjna Medycyna Chińska
Tradycyjna Chińska Medycyna, w skrócie TCM, to najstarsza zachowana metoda leczenia. Pierwsze narzędzia, prekursor akupunktury, pochodzą już z epoki kamienia, a 3,500 lat temu pojawiły się pierwsze wzmianki pisemne o aktywności medycznej w rejonie dzisiejszych Chin. Ta medycyna liczy sobie ponad 2,500 lat historii pisanej w formie podręczników, przynajmniej tych, które się zachowały. Medycyna Chińska ewoluowała przez tysiące lat i stanowi niezwykle wartościowe źródło informacji o człowieku, czynnikach chorobotwórczych oraz sposobach ich leczenia. Przetrwała tak długo właśnie ze względu na swoją skuteczność.
Jak każda inna medycyna naturalna, TCM to holistyczne podejście do ciała i zdrowia człowieka, który jest traktowany jako jeden spójny organizm. Lekarz medycyny chińskiej nie skupia się na „jednostce chorobowej”, ale na człowieku jako całości. I nie chodzi jedynie o ciało jako całość. Pod uwagę bierze się również integralność człowieka ze społeczeństwem i Naturą, a także jedność ciała, umysłu i emocji. Schorzenia różnych narządów nie są traktowane jako oddzielne choroby, ale raczej elementy ,,reakcji łańcuchowej”, w której jedna patologia jest następstwem drugiej. Przywrócenie równowagi całego organizmu, jest warunkiem koniecznym jego sprawnego funkcjonowania.
Kompleksowa diagnoza
Diagnoza według Tradycyjnej Medycyny Chińskiej jest bardzo drobiazgowa. Wywodzi się z filozofii taoistycznej i dociekliwej obserwacji natury, wzajemnych oddziaływań i harmonii pomiędzy człowiekiem i jego otoczeniem. Pomimo upływu lat jej metodologia nie uległa zmianom. Opiera się przede wszystkim na szczegółowym wywiadzie medycznym, badaniu pulsu, stanu języka oraz dokładniej obserwacji cery, oczu, paznokci, włosów, postawy, sposobu chodzenia, stylu mówienia, czy ilości zakładanych ubrań.
Indywidualne Podejście
Metody używane w Chińskiej Medycynie
Cechą charakterystyczną TCM jest „rozróżnienie syndromów”, czyli traktowanie każdej dolegliwości indywidualnie. Szuka się przyczyny choroby, a nie tylko leczy się jej objawy, a potem niweluje skutki uboczne podawanych leków, albo wycina źle funkcjonujące organy. Ciało to nie puzzle, które można dowolnie wycinać i wymieniać, ale integralna całość, którą należy szanować. Prawdziwa sztuka polega na zatrzymaniu choroby i niedopuszczeniu do stanu, w którym operacja faktycznie staje się koniecznością. Dlatego Tradycyjna Medycyna Chińska ma w swoim wachlarzu szereg metod, które należy umiejętnie dobrać aby jak najskuteczniej pomóc pacjentowi lub pacjentce. Najważniejsze zostały wymienione poniżej.
Chiński Sekret Zdrowia
Recepta na Długowieczność
Leczenie różnorodnych schorzeń i dolegliwości polega na przywracaniu naturalnej równowagi biologicznej. Tradycyjna Chińska Medycyna mocno wspomaga regenerację organizmu, a w efekcie odbudowę zdrowia. Uważa się, że organizm ma bardzo duże rezerwy do samoleczenia, więc poprawa różnych funkcji fizjologicznych bardzo mu to ułatwia. Nie chodzi jedynie o to żeby się wyleczyć, ale również o to aby ten stan zachować. Równowagę tę utrzymamy dbając o stan psychiczny i fizyczny oraz dobrą relację pomiędzy nami a otoczeniem. Oznacza to zbilansowaną dietę, pozytywne nastawienie, dążenie do spokoju, medytację, ćwiczenia fizyczno-energetyczne Qigong oraz dbanie o pozytywne relacje z drugim człowiekiem.
笑一笑十年少; 愁一愁白了头– Ten, kto się dużo śmieje, o dziesięć lat odmłodnieje; Ten, kto się się dużo martwi, szybko osiwieje. Chińskie przysłowie