Zwana również moksoterapią lub termopunkturą, to technika polegająca na rozgrzewaniu punktów akupunkturowych dymem palonych ziół. Tak naprawdę jest to nierozerwalna część akupunktury. Chińskie słowo 针灸 (zhēn jiǔ) tłumaczone jako „akupunktura” składa się z dwóch znaków, 针 (zhēn) czyli „igła” oraz 灸 (jiǔ) czyli „moksa”. Jak widać akupunktura nie istniałaby bez moksybucji, a moksybucja bez akupunktury. Terapia moksą liczy sobie ponad 2,500 lat i najprawdopodobniej wywodzi się z północnych terenów dzisiejszych Chin. Przypuszcza się tak, ponieważ jej działanie jest blisko związane ze wzmacnianiem i rozgrzewaniem, co jest bardzo zgodne z potrzebami, nawykami życiowymi oraz charakterystyką chorób ludzi żyjących w zimniejszych rejonach świata. Jest to metoda niezwykle skuteczna, a zarazem przyjemna.
Do zabiegu moksybucji wykorzystuje się dym ze spalania suszonych liści chińskiej bylicy (Arthemisium Moxae), potocznie nazywanej moksą. Liście tej rośliny są zbierane na początku czerwca, suszone na słońcu, potem kruszone i ucierane w moździerzu i na koniec przecierane przez sito. Cały proces preparowania moksy jest bardzo długi i pracochłonny. Trwa od 12 do 36 miesięcy w zależności od jakości końcowego produktu. Końcowy produkt powstaje w formie „wełny moksowej”, którą ewentualnie dodatkowo zawija się w podłużne pałeczki przypominające cygara.
Dowiedz Się Więcej
Rodzaje Moksoterapii
Choć moksa występuje tylko w dwóch podstawowych formach, to sposobów jej zastosowania w moksybucji jest bez liku. Cygara różnych długości stosuje się samodzielnie lub w pudełkach. Wełnę moksową można umocować na igłach akupunkturowych lub uformowane w stożki zastosować na materiale pośrednim, który będzie izolować skórę przed nadmiernym ciepłem. Daje to efekt synergii, gdyż nie korzystamy wtedy tylko z efektu leczniczego moksy, ale również potencjału dodatkowego zioła. Moksoterapia bezpośrednia jest używana bardzo rzadko (nawet w Chinach) ze względu na ślady jakie pozostawia.
Bez względu na formę terapii moksą, w trakcie zabiegu pacjent(ka) odczuwa przyjemne wrażenie ciepła wnikającego w głąb akupunktu lub ciepła rozchodzącego się wzdłuż meridianu. Trzeba przyznać, że jest coś szczególnego w spalaniu liści tej rośliny. Obserwacja ulotnego dymu przywołuje uczucie nostalgii i rozprężenia, które zabierają nasz umysł w podróż z dala od świata ze szkła i betonu. Przypomina nam odległe miejsca w zamierzchłych czasach, kiedy ludzie wciąż żyli w zgodzie z Naturą.
- przeziębienie, grypa i inne choroby układu oddechowego (np. astma oskrzelowa, katar sienny, przewlekły kaszel, alergie sezonowe)
- wspomaganie układu odpornościowego
- wsparcie ciąży (w tym obracanie dziecka do położenia główkowego)
- choroby ginekologiczne (np. zanik miesiączki, bolesne miesiączkowanie)
- choroby przewodu pokarmowego (np. wrzody, choroba jelita drażliwego, przewlekła biegunka, niestrawność, wrzodziejące zapalenie jelita grubego)
- choroby układu moczowego (np. nietrzymanie czy zatrzymanie moczu)
- leczenie przewlekłego bólu (w tym bólu spowodowanego osteoporozą, chorobą zwyrodnieniową stawów, łąkotką lub innymi trudnymi do wygojenia urazami)
Palenie moksy ma bardzo szerokie zastosowanie i pomaga leczyć wiele dolegliwości. W rozumieniu Tradycyjnej Medycyny Chińskiej działanie moksoterapii polega na:
- pobudza punkty akupunkturowe i rozgrzewa meridiany
- wypędza Zimno
- wzmacnia Qi (Chi) i energię Yang
- stymuluje produkcję i krążenie Krwi
- usprawnia przepływ Qi (Chi) w ciele
- pobudza funkcjonowanie narządów wewnętrznych ZangFu
Moksybucja jest nieodłącznym elementem akupunktury i może być z nią łączona lub stosowana oddzielnie. Dlatego lista chorób i dolegliwości, w których badania kliniczne potwierdzają skuteczność akupunktury, sporządzona przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) odnosi się również do moksoterapii. Kilka pozycji z tej bardzo długiej listy zostało wymienione w zakładce „Zastosowanie”. Cały raport WHO o tytule Acupuncture: Review and analysis of reports on controlled clinical trials (Akupunktura: Przegląd i analiza raportów z kontrolowanych badań klinicznych) można przeczytać w języku angielskim klikając na link poniżej. Wspomniana lista zaczyna się na stronie nr 23.