Stawianie baniek to terapia znana i popularna w wielu tradycyjnych systemach medycznych. Pierwsze wzmianki o jej stosowaniu w Chinach pochodzą już z III wieku naszej ery. Początkowo wykonywano ten zabieg za pomocą bawolich rogów lub pociętego bambusa. Aby wytworzyć podciśnienie wewnątrz tych starożytnych „baniek”, najpierw gotowano je w wodzie razem z ziołami, a potem przy użyciu ognia rozgrzewano powietrze w środku aby przyssać je do skóry. Stawianie baniek było pierwotnie stosowane jako metoda pomocnicza w tradycyjnej chińskiej chirurgii. Później, gdy okazało się, że zabieg jest równie przydatny w leczeniu innych chorób, rozwinął się w osobną metodę terapeutyczną.
Przeróżne Wyroby
Rodzaje Baniek
Przez wieki bańki wykonywano z przeróżnych materiałów. W Chinach rozpoczęło się od wcześniej już wspomnianych baniek z bawolego rogu. Jak w wielu innych dziedzinach starożytnych Chin, i tu pomocny okazał się bambus. Sukcesywnie wyparł bydlęce rogi i przez wieki dominował jako główna forma baniek. Stosowany jest do dziś. Obie formy gotowano w wielkich garnkach wypełnionych ziołowym wywarem, co sprawiało że w swoim działaniu korzystały z mocy ognia, podciśnienia oraz potencjału chińskich ziół. Dziś, w Chińskich klinikach szklane bańki są najbardziej rozpowszechnioną formą, ponieważ mają jedną ogromną zaletę. Są przeźroczyste i pozwalają obserwować zmiany na skórze, co zwiększa bezpieczeństwo podczas zabiegu. Bańki zimne, niewykorzystujące ognia, czyli te wykonane z gumy, silikonu lub plastiku, uważane są za amatorskie i są polecane jedynie dla osób stosujących je samodzielnie w domu.
Jak wiemy istnieje wiele rodzajów baniek. My stosujemy tradycyjne chińskie bańki ogniowe, ponieważ są najbardziej skuteczne. Czynnikiem stymulującym organizm nie jest wyłącznie podciśnienie, ale również moc ognia, który jest jednym z 5 elementów w filozofii Tradycyjnej Medycyny Chińskiej. Terapię bańkami można z powodzeniem łączyć z innymi metodami leczenia, np. akupunkturą, moksą, ziołami, itp.
针灸拔罐,病好一半
``Akupunktura i bańki, ponad połowa choroby już wyleczona``
Chińskie powiedzenie
Terapia bańkami ma wpływ na całe ciało, a jej głównym celem jest odblokowanie i poruszenie różnego rodzaju zastojów. Metoda ta jest niezwykle skuteczna przede wszystkim w pobudzaniu krążenia krwi oraz usprawnianiu przepływ Qi (Chi). Stawianie baniek pomaga również w przyspieszonym tempie usunąć z organizmu toksyny, Zimno, Wilgoć, i Gorąc w rozumieniu Tradycyjnej Medycyny Chińskiej. Budząc naturalne zasoby do samoleczenia bańki przyspieszają proces powrotu do zdrowia.
Tradycyjne Chińskie Metody
Zastosowanie Baniek
Działanie lecznicze baniek jest całkowicie naturalne, a przy tym niezwykle skuteczne. Dlatego zabieg ten z powodzeniem wykonuje się w leczeniu przeróżnych chorób. Większość z nas pamięta z dzieciństwa, że bańki stawia się w przypadkach chorób płuc, szczególnie stanach ostrych. Jako podstawowa terapia może być też stosowana przy podnoszeniu odporności oraz w naturalnej kosmetyce. Bańki rewelacyjnie spisują się także jako terapia wspomagająca inne metody przy urazach fizycznych, paraliżu twarzy oraz terapii chorób narządów wewnętrznych.
Jak Wykonujemy Zabieg
Metody Stawiania Baniek
Podstawowa forma stawiania baniek polega na rozgrzaniu ich wnętrza ogniem, co pomaga im przyssać się do skóry. Czasami dla zwiększenia efektu stosuje się masaż bańkami polegający na przesuwaniu zassanej bańki po ciele. Używa się wtedy olejków dla ułatwienia takiego zabiegu. Istnieje też bańka błyskawiczna, która polega na przyssaniu bańki do skóry i natychmiastowym jej odczepieniu. Metodę tą wykorzystuje się w szczególności na twarzy, ponieważ nie zostawia śladów. Czasami bańki stawia się na igle, aby wzmocnić działanie oraz skrócić czas zabiegu. Warto wspomnieć, że wykonuje się także tzw. bańki cięte, czyli stawianie baniek po wcześniejszym nacięciu skóry. Mają one działanie zbliżone do pijawek i innych form upuszczania krwi. Jest to bardzo silny zabieg, dlatego wykonuje się go w ostateczności.