To najbardziej znana i rozpowszechniona na Zachodzie gałąź Tradycyjnej Medycyny Chińskiej (TCM), której historia sięga początków jednej z najstarszych cywilizacji świata. Prekursor akupunktury w formie prymitywnych narzędzi pojawił się w epoce kamienia. Za to pierwsze wzmianki o akupunkturze, jaką znamy dzisiaj, ukazały się już 3 tysiące lat temu. Co więcej, najstarsze usystematyzowane podręczniki pochodzą sprzed prawie 2,500 lat. Jest to praktyka medyczna o bardzo długich korzeniach, która zachowała się tak długo ze względu na swoją skuteczność i nieinwazyjność.
Dowiedz Się Więcej
Rodzaje Akupunktury
Akupunktura jest bezpieczną i skuteczną metodą leczenia, która przez ostatnie 3 tysiące lat organicznie ewoluowała i wypraktykowała najróżniejsze metody kuracji. Ta dziedzina Tradycyjnej Chińskiej Medycyny dysponuje szerokim wachlarzem możliwości działania i posługuje się wieloma narzędziami, aby zabiegi wykazywały się jak najlepszą skutecznością.
Starochińska Tajemnica
Jak działa akupunktura?
Akupunktura opiera się an teorii meridianów, czyli dróg przepływu Qi (Chi) w organizmie. Ludzkie ciało postrzegane jest jako skomplikowany i rozległy system połączeń energetycznych, którego poprawne funkcjonowanie jest zależne od wielu czynników. Nakłuwając odpowiednio dobrane punkty na meridianach mamy możliwość wpływania na całe ciało i dzięki temu przywracać naturalny stan równowagi w organizmie. Ten zawiły i obszerny system oparty jest na dokładnym badaniu i szczegółowym diagnozowaniu stanu zdrowia. Udrażnia blokady i zastoje, uzupełnianiu niedobory i redukuje nadmiary w przepływie energii Qi (Chi) w meridianach. Ta metoda działa holistycznie, czyli leczy nie tylko ciało, ale także koi emocje, wycisza umysł i uspokaja duszę.
Co można leczyć akupunkturą?
Oto wybrane pozycje z listy chorób i dolegliwości opracowanej przez WHO dla których akupunktura była testowana w kontrolowanych badaniach klinicznych i wyniki potwierdziły jej skuteczność jako terapii.
- skutki uboczne radioterapii i/lub chemioterapii
- alergiczny nieżyt nosa (w tym katar sienny)
- kolka żółciowa, kolka nerkowa
- depresja (w tym nerwica depresyjna i depresja po udarze)
- czerwonka
- bolesne miesiączkowanie
- bóle głowy i migreny
- nadciśnienie pierwotne i niedociśnienie pierwotne
- leukopenia
- nudności i wymioty (w tym poranne mdłości)
- reumatoidalne zapalenie stawów
- rwa kulszowa
- udar mózgu
To dopiero początek bardzo długiego indeksu sporządzonego przez WHO, czyli Światową Organizację Zdrowia. Akupunktura to skuteczna metodą leczenia poparta przez 3 tysiące lat tradycji. Jest stosowana w skali światowej, zarówno jako główna, jak i wspomagająca terapia wielu chorób. Jej wartość polega na tym, że działa w niektórych schorzeniach, na które nie ma skutecznego leczenia w Medycynie Zachodniej. Całą listę chorób i zaburzeń w których badania kliniczne potwierdzają skuteczność akupunktury sporządzoną przez WHO można przeczytać tutaj.