Forma medycyny alternatywnej, która polega na uzdrawianiu za pomocą energii. Jej zasadza działania jest podobna do znanej większości ludzi bioenergoterapii. Słowo „Reiki” pochodzi z języka japońskiego, w którym „rei” oznacza „duch, dusza”, a „ki” to japońska wymowa chińskiego słowa „Qi” (Chi), które odnosi się do energii życiowej przenikającej wszechświat. Osoby praktykujące Reiki stosują technikę zwaną leczeniem dłońmi, za pomocą której „uniwersalna energia” przekazywana jest osobie potrzebującej w celu pobudzenia fizycznego, emocjonalnego lub duchowego uzdrawiania.
Istnieje kilka tradycji Reiki. Ta pierwotna nazywa się Usui i pochodzi od dr Mikao Usui. Był on buddyjskim uczonym urodzonym w 1865 roku w Japonii. Jako młody chłopiec został nauczony uzdrawiania za pomocą techniki budowania własnej energii (podobnie jak w Qigong/Chikung), a następnie używania jej do leczenia innych. Jednak dr Usui nie był w pełni usatysfakcjonowany takim rozwiązaniem, ponieważ po sesji uzdrawiania czuł się bardzo wyczerpany, zdrowie jednej osoby nie powinno budować się kosztem drugiej.
Skąd się wzieła ta metoda?
Dr Usui poświęcił się poszukiwaniu lepszego rozwiązania, dzięki któremu mógłby leczyć innych, bez szkody dla własnego zdrowia. Kiedy w jego życiu nastąpiły zawirowania osobiste i finansowe, jako człowiek uduchowiony, zdecydował się na odbycie 21-dniowego odosobnienia na górze Kurama. To właśnie wtedy, podczas medytacji doznał duchowego przebudzenia, zrozumiał jak kierować energię ze Źródła, przez swoje ciało, do osoby potrzebującej. Dzięki temu nie musiał już korzystać z własnej witalności do pomagania innym – to była odpowiedź, której tak długo poszukiwał. Założył stowarzyszenie Usui Reiki Ryoho Gakkai, gdzie do końca życia uzdrawiał i przekazywał swoje umiejętności innym. Po śmierci Usui, jeden z jego mistrzów, Chujiro Hayashi, przejął stowarzyszenie, uprościł proces leczenia oraz oraz opisał szczegółowe pozycje ułożenia rąk do leczenia różnych dolegliwości. Jego następczynią została Hawayo Takata, która rozpowszechniła Reiki na Zachodzie.
W literaturze oraz Internecie istnieje wiele wersji historii Reiki. Hawayo Takata, Hawajka japońskiego pochodzenia, przywiozła tą metodę do Stanów Zjednoczonych zaraz po II Wojnie Światowej. Panowały wtedy silnie anty-japońskie nastroje. Aby metoda metoda nie została odrzucona ze względu na narodowe uprzedzenia, pani Takata dopisała do życiorysu Usui Mikao chrześcijańskie elementy. Obecnie odchodzi się od przekazanej przez nią wersji wydarzeń i powraca do tej historycznie prawdziwej.– Jacqueline Zhang nauczycielka Reiki w Heka House (Szanghaj)
Wypróbuj Reiki
Jak Wygląda Sesja?
Reiki można wykonywać w dowolnej pozycji, najczęściej otrzymuje się je leżąc na stole do masażu. Jest to najwygodniejsza pozycja, która ułatwia dostęp i naturalnie pozwala się zrelaksować. Sesja rozpoczyna się od podłączenia do Źródła przez osobę praktykującą Reiki, po czym przechodzi się do faktycznego zabiegu. Aby przekazać pozytywną energię, do ciała przykłada się dłonie w odpowiednich ułożeniach lub trzyma je w pewnej odległości. Zależy to głównie od miejsca na ciele, preferencji osoby otrzymującej energię oraz od umiejętności i intuicji osoby praktykującej. Na zakończenie sesji przeznacza się kilka minut na dzielenie się spostrzeżeniami, myślami i doznaniami, które pojawiły się podczas sesji.
Warto zaznaczyć, że sesje Reiki zawsze odbywają się w ubraniu. Dlatego wskazane jest by ubrać się w odzież wykonaną przynajmniej w 50% z naturalnych materiałów. Tkaniny syntetyczne działają jak energetyczny izolator, przez co obniżają skuteczność zabiegu.
Ważna Rola Pacjenta
Reiki, za pomocą prostej techniki relaksacyjnej, aktywują naturalną reakcję leczniczą organizmu i pomagają osiągnąć równowagę. W odróżnieniu od medycyny konwencjonalnej, w tym systemie to człowiek jest odpowiedzialny za swoje zdrowie, a nie jego lekarz. Można nawet powiedzieć, że człowiek leczy się sam, a osoba praktykująca Reiki tylko asystuje w tym procesie.
Chodzi przede wszystkim o wzięcie odpowiedzialności za swoje zdrowie na wielu poziomach (fizycznym, emocjonalnym i duchowym). Osoba otrzymująca Reiki aktywnie włącza się w proces zdrowienia poprzez szczerą chęć wyzdrowienia, odrzucenie negatywnych wzorców myślowych czy emocjonalnych oraz otwarcie się na zmiany i pracę na sobą. Dzięki temu, Reiki wprowadzają pozytywne zmiany w naszym życiu na wielu płaszczyznach. Uzdrowienie nie zawsze przejawia się w sferze fizycznej, dokładnie tak jakbyśmy tego chciały, ale z reguły efekty na poziomie duchowym przerastają nasze wcześniejsze oczekiwania, jeśli tylko zaufamy procesowi.
Uzdrawiająca Moc ze Źródła
Zatosowanie i Spodziewane Efekty
Redukując stres, Reiki wspiera proces gojenia, poprawia stan zdrowia i zmniejsza prawdopodobieństwo ponownego zachorowania. Świetnie działa w przypadku prostych dolegliwości, takich jak bóle głowy, bóle brzucha, skręcenia kostek, użądlenia pszczół itp., ale może również współpracować z regularną opieką medyczną w przypadku poważniejszych stanów, takich jak choroby serca, rak czy ciężkie obrażenia fizyczne. Wiadomo, że Reiki zmniejsza negatywne skutki zabiegów medycznych, takich jak chemioterapia i radioterapia, ułatwiając w ten sposób przejście przez zalecany plan leczenia. Reiki może też wspomóc osobę, która jest u kresu ścieżki życia. Bywa to trudny czas, obejmujący silne emocje takie jak strach, żal, złość czy ból, nie tylko u pacjenta czy pacjentki, ale także u członków rodziny. Reiki może pomóc uwolnić się od negatywnych uczuć i zastąpić je spokojem oraz akceptacją, czyniąc przejście ukochanej osoby doświadczeniem pełnym miłości, współczucia i godności.
Odprężenie i Spokój
To co zwykle motywuje ludzi do pierwszej sesji Reiki to stres, bezsenność, depresja, stany lękowe, lub skrajne stany emocjonalne.
Łagodzenie Bólu
…głowy, mięśni, stawów, zębów, a także migren, kolek, bóli pourazowych, pooperacyjnych, menstruacyjnych, psychosomatycznych, itp.
Wsparcie Zdrowienia
Głęboka relaksacja ma pozytywny wpływ na wszystkie formy chorób i dolegliwości, pomaga też dotrzeć do duchowego źródła problemów.
Reiki zawsze pomaga. Odnotowano przypadki, w których ludzie doświadczyli całkowitego uzdrowienia, co zostało potwierdzone badaniami lekarskimi przed i po zabiegach. Osobiście znamy takie historie. Jednak chociaż niektórzy doświadczyli takiego fenomenu, nie można go zagwarantować. Każda osoba ma własną ścieżkę życia i duchową lekcję związaną z daną chorobą, dlatego zdrowieje w optymalnym i indywidualnym tempie. Podczas procesu leczenia większość osób doświadcza redukcji stresu, podniesienia na duchu oraz poprawę stanu fizycznego i psychicznego.
Nie wierzę w takie rzeczy?
I bardzo słusznie. Żyjemy w XXI wieku, kiedy ludzie zaczynają myśleć niezależnie i przestają brać coś tylko i wyłącznie „na wiarę” (lub niewiarę). Coraz częściej starają się wypracować swoje opinie na podstawie doświadczeń, dlatego do zabiegu nie potrzebna jest „wiara”, wystarczy jedynie otwarty, lecz krytyczny umysł, gotowy na poznawanie i akceptowanie nowych rozwiązań. Reiki nie mogą pomóc nikomu wbrew ich woli. Jeżeli ktoś woli mieć rację, zamiast wyzdrowieć (“nie spróbuję, bo to i tak nie zadziała” lub “pozostanę chory i przez to udowodnię, że Reiki nie działa”), to nie ma na to rady. Pozostaje wtedy, faktycznie, szukać pomocy tylko w miejscach, które darzy się “wiarą”.
Reiki a medycyna konwencjonalna?
Reiki mogą być stosowane indywidualnie lub jako terapia wspomagająca medycynę konwencjonalną. W 2007 roku, ok. 800 szpitali w Stanach Zjednoczonych miało Reiki w ofercie swoich zabiegów. Metoda ta, powoli, jednostkowo wchodzi również do szpitali w zachodniej Europie, jednak generalnie napotyka bardzo duży opór aktywnej “niewiary” ze strony kręgów medycznych. Choć istnieją przypadki całkowitych uzdrowień po sesjach Reiki, które zostały potwierdzone badaniami lekarskimi przed i po, to większość medyków prędzej okrzyknie je “cudem”, niż przyzna, że nierozumiana i nieobjęta ich nauką metoda, może być skuteczna.
Czy to jest bezpieczne?
Jest to bardzo bezpieczna metoda, odpowiednia dla wszystkich, również dla dzieci, seniorów i kobiet w ciąży. Reiki są delikatne w działaniu i zaskakująco mocne w osiąganiu efektów. Zwykle po rozpoczęciu procesu, osoba czuje się zrelaksowana i podniesiona na duchu. Czasami jednak zdarza się tak zwany kryzys uzdrawiania, kiedy wraz ze wzrostem wibracji człowieka, następuje oczyszczenie organizmu na wielu poziomach (fizycznym, mentalnym, emocjonalnym i duchowym). Gdy tak się dzieje, może wystąpić pozorne nasilenie objawów, biegunka, ból głowy lub brzucha, albo generalne poczucie osłabienia. Jeśli tak się stanie, dobrze jest pić więcej ciepłej wody, jeść lżejsze posiłki (najlepiej wegetariańskie) i więcej odpoczywać. Ciało oczyszcza się w ramach procesu gojenia, więc jest to dobry znak i trzeba dać mu na to trochę czasu. Należy pamiętać, że jest to etap przejściowy na drodze do zdrowienia i efekty będą warte odrobiny cierpliwości.
Czy są jakieś przeciwwskazania?
Tak, największe to stan odurzenia alkoholem lub innymi używkami. Przeciwwskazaniem jest również brak zaufania do osoby praktykującej Reiki, lub do samej metody. W dziedzinie uzdrawiania energią jest wielu szarlatanów i oszustów, dlatego warto zdać się na własną intuicję podczas wyboru osoby, której zawierzamy swoje zdrowie. Zabieg nie jest wskazany również jeżeli czujesz, że Reiki nie są zgodne z Twoimi przekonaniami. Silne emocje w stosunku do metody, szczególnie takie jak strach, złość czy nienawiść, są naturalną przeszkodą, gdyż zablokują pozytywny przepływ energii i zabieg nie odniesie żadnych rezultatów. Lepiej wybrać metodę, do której ma się przekonanie, albo przynajmniej neutralne nastawienie.
Ile trwa jedna sesja?
Cały zabieg zwykle trwa ok. 1 godziny.
Kiedy zauważę pierwsze efekty?
Reiki są bardzo delikatne w swoim działaniu, choć zaskakująco mocne w osiąganiu efektów. To, czego doświadcza się podczas leczenia Reiki, różni się nieco w zależności od osoby. Zazwyczaj już po kilku minutach od rozpoczęcia sesji odczuwa się przyjemne ciepło i głębokie odprężenie, niektórym zdarza się nawet zachrapać. Ponadto wiele osób odczuwa też łagodny przepływ uzdrawiającej energii. Czasami, gdy energia Reiki dociera od niepokoju, smutku, strachu lub innych negatywnych i od dawna tłumionych emocji, może nastąpić ich uwolnienie poprzez silną reakcję emocjonalną. Kiedy się je z siebie wypuści, doświadczany jest stan spokoju i dobrego samopoczucia. Sporadycznie ludzie donoszą, że podczas sesji Reiki unoszą się poza swoimi ciałami lub mają wizje i inne mistyczne doświadczenia. Jeżeli to nastąpi, należy zachować spokój i z zaufaniem podejść do procesu. Wszystkie wymienione sytuacje to natychmiastowe efekty działania Reiki.
Jak często można wykonywać Reiki?
W skrajnych przypadkach nawet kilka razy dziennie. Generalnie nie ma ograniczeń. W przeciwieństwie do innych metod, to osoba potrzebująca decyduje ile energii jest jej potrzebne. Z doświadczenia możemy powiedzieć, że w celach zdrowotnych początkowo 1 sesja w tygodniu jest optymalna, a wraz z poprawą stanu zdrowia coraz rzadziej, aż do 1 w miesiącu dla utrzymania ogólnego stanu zdrowia.
Ile czasu trwa cała terapia?
Są przypadki, w których ludzie doświadczyli całkowitego uzdrowienia nawet po jednej sesji (potwierdzone badaniami lekarskimi przed i po zabiegach). Jednak chociaż niektórzy doświadczyli cudów, nie można ich zagwarantować. Każda osoba ma własną ścieżkę życia (i zdrowia) oraz duchową lekcję związaną z daną chorobą i zdrowieje w optymalnym dla siebie tempie. Dlatego niemożliwe jest przewidzenie jak długo potrwa cała terapia. Podczas leczenia warto się zdać na własną intuicję i podążyć za lekcjami jakie przynosi nam dana sytuacja, a Reiki przeprowadzą nas przez proces. Im szybciej odrobimy przeznaczone lekcje, tym szybciej nastąpi poprawa zdrowia.
Czy Reiki to religia?
Istnieje duża różnica pomiędzy religią, a duchowością (choć większość z nas chciałoby inaczej). Reiki nie jest religią – to sposób na życie. Pomaga nam zrozumieć nasze potrzeby i pragnienia oraz rozwinąć współczucie wobec świata i siebie. Zamiast przedstawiać własny punkt widzenia, Reiki pomaga nam odkryć nasz własny punkt widzenia. Po prostu pomaga nam zbudować zaufanie do siebie i naszego życia oraz rozwijać się osobiście poprzez płynące do nas lekcje. Jeżeli uważasz, że jest to w sprzeczności z Twoją wiarą, wybierz inną metodę, która będzie w zgodzie z Twoimi przekonaniami.